Połączenie minimalizmu i eklektycznego charakteru mebli oraz dodatków to określenie, które najlepiej opisuje styl loftowy. Na taką aranżację decyduje się coraz więcej osób, a zwłaszcza mieszkańcy dawnych obiektów przemysłowych, które zostały przekształcone przez deweloperów w pełnoprawne mieszkania. Moda na tego typu aranżacje przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. Lofty rozwijały się zwłaszcza w Nowym Jorku. Poprzemysłowe wnętrza stopniowo przekształcano w mieszkania, jednocześnie zachowując wyjątkowy klimat i oryginalne cechy pierwotnych budynków. Dziś takie aranżacje uchodzą nie tylko za bardzo modne, ale również stylowe i nietuzinkowe. Czym dokładnie się wyróżniają i jak należy dopasować meble do tego typu wystroju?
Opisywany sposób aranżacji jest szczególnie lubiany przez osoby, które cenią oryginalne rozwiązania architektoniczne i indywidualne podejście do wystroju. Dziś oczywiście nie trzeba kupować mieszkania w dawnej fabryce, aby móc pozwolić sobie na stworzenie loftowej przestrzeni. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli marzy się nam loft z prawdziwego zdarzenia, konieczne mogą być prace wyburzeniowe w mieszkaniu, tak aby uzyskać możliwie największą przestrzeń. To właśnie duży i minimalistycznie urządzony pokój stanowi serce mieszkania w tym stylu. Wnętrze powinno być jednocześnie dość surowe i oszczędne w formie, co jest typowe dla pomieszczeń industrialnych. O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Chociaż tak urządzone mieszkania wyróżniają się dość surowym klimatem, nie oznacza to, że nie mogą być jednocześnie przytulne. Odpowiedni wystrój pozwoli uzyskać ciepłą i przyjemną atmosferę w przestronnej i otwartej przestrzeni.
Jak zostało już wspomniane, sercem każdego mieszkania jest jedno duże pomieszczenie, które pełni jednocześnie funkcję salonu, jadalni, kuchni, biura, a czasami nawet sypialni. Taka przestrzeń jest podzielona np. za pomocą regałów, ażurowych ścianek czy innego wykończenia podłogi. Jeśli chodzi o same meble, mamy tutaj pewną dowolność. Styl loftowy można bowiem określić jako eklektyczny, a zatem pozwala on na zestawienie ze sobą elementów różnego pochodzenia. Dzięki temu wystrój będzie mocno spersonalizowany i zgodny z osobistymi potrzebami estetycznymi. W mieszkaniach bardzo często znajdziemy mieszankę mebli typowo industrialnych, retro, vintage, a nawet wykonanych własnoręcznie. Powinny one jednak stanowić połączenie drewna i metalu.
W przypadku innych mebli można zdecydować się np. na wygodne fotele do salonu w stylu retro. Masywne oparcie i siedzisko zapewniają wysoki komfort użytkowania, a głębokie pikowania sprawiają, że fotel prezentuje się nietuzinkowo. Wiele osób decyduje się też na metalowe regały oraz inne dodatki wykonane z elementów przemysłowych. Znakomitą dekoracją w mieszkaniu loftowym będą także przesuwne drzwi wykonane ze szkła i metalu. Jako wyposażenie jadalni najlepiej sprawdzą się krzesła barowe oraz podwyższony barek pełniący funkcję stołu. W sypialni powinno znaleźć się z kolei łóżko z metalowym stelażem. W loftach duże znaczenie ma oświetlenie. Świetny efekt zapewnią nam lampy przemysłowe lub klimatyczne wiszące żarówki. Kwintesencją takich aranżacji jest duża, otwarta przestrzeń, minimalizm oraz niewymuszona elegancja.