Bez kanapy ani rusz – jak wybrać kanapę do salonu?

 

Jej kariera nie byłaby tak spektakularna, gdyby nie upowszechnienie telewizorów w XX wieku. Poważne kino domowe nie mogło przecież obyć się bez kanapy ustawionej dokładnie na wprost ekranu. Dzisiaj coraz częściej zamiast telewizora centralnym punktem salonu jest strefa wypoczynkowa z dużym, wygodnym narożnikiem lub dwoma kanapami ustawionymi naprzeciwko siebie, aby domownicy i znajomi mogli swobodnie grać w planszówki, układać puzzle, zjeść coś razem lub po prostu spędzać wspólnie czas, rozmawiając, czytając książki, korzystając z internetu. Czym wyróżnia się kanapa? Co odróżnia ją od sofy i narożnika? Na co warto zwrócić uwagę, wybierając kanapę do salonu? Eksperci EsteliaStyle podpowiadają!

Choć trudno to sobie wyobrazić, niegdyś wygodne rozsiadanie się na kanapie lub sofie (bo wówczas jeszcze traktowano je jako dwa zupełnie różne meble, nieco większe i niższe od krzesła) nie wchodziło w grę w towarzystwie. Pierwsze narożniki oraz kanapy modułowe, kształtem przypominające dobrze nam znane współczesne kanapy, powstały dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku jako pokłosie upowszechnienia telewizji i masowej sprzedaży teleodbiorników.

 

Prosta kanapa pikowana, skórzana, w stylu retro – to dziś synonim dobrego stylu, bo wzorów i kolorów jest mnóstwo. Kanapa do salonu przybiera zarówno futurystyczne, ultranowoczesne, designerskie formy, jak i powraca kształtem oraz stylem do korzeni, przypominając arystokratyczne siedziska osadzone na krótkich nóżkach. Jeśli zastanawiasz się, jaką kanapę wybrać do salonu, przede wszystkim pamiętaj o zachowaniu spójności z obecnym stylem aranżacyjnym. Planujesz wystrój pokoju dziennego od zera? Sprawdź, jakie kolory i wzory są na topie!

 

 

Eleganckie kanapy do salonu – rodzaje

 

Zacznijmy od podzielenia kanap na kilka rodzajów, za punkty odniesienia uznając przede wszystkim ich kształt, przeznaczenie oraz funkcjonalności. Na pierwszy ogień idzie kanapa prosta lub delikatnie zaokrąglona, która jest jednym z najpopularniejszych modeli mebli wypoczynkowych do salonu. Jest ona wygodna,

 

kilkuosobowa, pozbawiona funkcji spania, ozdobiona poduszkami, o zaokrąglonych lub ostrych kątach. W zależności od projektu, może pasować do wielu stylów aranżacyjnych, świetnie sprawdzając się w niewielkich wnętrzach.

 

Warto wyróżnić również kanapę narożną, zwykle modułową, potocznie zwaną narożnikiem, która poza klasycznym oparciem do połowy pleców i miękkimi podłokietnikami, wyróżnia się przedłużeniem przypominającym szezlong, możliwością rozłożenia (to kanapa z funkcją spania i pojemnikiem na pościel) oraz dobrania elementów uzupełniających, w tym puf i podnóżków. Narożnik świetnie sprawdza się w dużych, przestronnych salonach urządzonych w stylu klasycznym, nowoczesnym oraz skandynawskim.

 

Kolejnym rodzajem kanapy jest klasyczna sofa, która się nie rozkłada, zazwyczaj jest dość wąska i mała, przeznaczona dla zaledwie dwóch–trzech osób. Sofa pełni głównie funkcje reprezentacyjne, choć – tak jak pozostałe rodzaje kanap – wypełniona jest miękką, elastyczną pianką i otulona aksamitną tapicerką.

 

Wybierając idealną kanapę do domu, zwróć uwagę na materiał, z którego został wykonany stelaż i wypełnienie, oraz na rodzaj tkaniny, która stanowi obicie. Najwyższej jakości meble tapicerowane do salonu skonstruowane są na drewnianym stelażu i wypełnione ekologiczną pianką ze sprężynami falistymi, która zapewnia większy komfort, wykończone zaś naturalną skórą licową lub aksamitem.

 

Praktycznym rozwiązaniem jest wybór kanapy tapicerowanej włóknami syntetycznymi, m.in. wysokiej jakości poliestrem, ekoskórą lub tkaninami szenilowymi, które są plamoodporne, łatwe do czyszczenia i odporne na uszkodzenia mechaniczne (zwłaszcza te z grupy Magic Home lub FibreGuard).

 

 

Kanapa pikowana – luksus w komfortowym wydaniu

 

Skoro znasz już rodzaje, modele i funkcje najlepszych kanap, warto przejść do szczegółów. Detale przesądzają bowiem o sukcesie każdej aranżacji, prawda? Najwyższej jakości tkaniny welurowe i precyzyjnie wykonane zdobienia sprawiają, że klasyczna kanapa o prostej linii z powodzeniem może zamienić się w mebel luksusowy. Właśnie tak działa pikowanie, którego efektem jest nie tylko idealne rozłożenie wypełnienia kanapy, aby była jeszcze bardziej sprężysta, ale przede wszystkim artystyczny wyraz dobrze poprowadzonych szwów.

 

Aksamitnie gładka, masywna kanapa pikowana ze wzorem typu Chesterfield,

wykonana   z    wyjątkowej   tkaniny   obiciowej  Glam  Velvet,  będzie  doskonałym

 

dopełnieniem salonu urządzonego w stylu glamour. Wyróżniają ją wysokie, miękkie podłokietniki z eleganckimi przeszyciami, obłe kształty i niezwykle puszyste poduchy siedziska.

 

Kanapa pikowana w stylu retro będzie z kolei dużo prostsza w formie i zdobieniach, wyższa i oparta na solidnym, stalowych nóżkach. Jeśli chcesz, aby idealnie wpisała się w najgorętsze trendy wnętrzarskie, postaw na model w kolorze zielonym.

 

 

Kanapa skórzana czy kanapa w stylu retro – jaki model wybrać?

 

Wspomniany wzór głębokiego pikowania tkaniny guzikami na królewski wzór diamentu w angielskim stylu Chesterfield, wywodzącym się z XVIII wieku, prezentuje się najlepiej na kanapach skórzanych, wykonanych z najszlachetniejszych rodzajów skór naturalnych, które dzięki licowaniu uzyskują zachwycającą, unikalną teksturę i miękkość.

 

Jeśli szukasz kanapy, która będzie synonimem antycznego szyku, arystokratycznej elegancji i pobudzającego zmysły komfortu, doskonałym wyborem będzie masywna kanapa skórzana w stylu Chesterfield z kolekcji Cezar, którą znajdziesz w katalogu designerskich produktów EsteliaStyle.pl.

 

Jeżeli stawiasz na aranżacje pełne klimatu, meble z duszą lub wykonane w niebanalny sposób, na pewno spodoba Ci się patchworkowa kanapa w stylu retro. Pamiętaj, że przywiązanie do peerelowskiego designu we wzornictwie przemysłowym to nie tylko kanapy w stylu retro, ale również efektowne dodatki, w tym wyroby dziewiarek.